Конкурс CFA складний, але реальний: команда студентів ІНЕМ потрапила в десятку найсильніших в Україні

Ірина Шутка, тижневик «Аудиторія»
конкурс CFA Institute Research Challenge 2015–2016

За результатами всеукраїнського етапу конкурсу CFA Institute Research Challenge 2015–2016 студенти ІНЕМ Львівської політехніки потрапили в десятку найсильніших команд країни. Таким – доволі успішним – став дебют Політехніки на крутому міжнародному конкурсі.

Несподівано – в десятку

CFA Institute Research Challenge – престижний студентський конкурс у сфері інвестиційної діяльності. CFA – сертифікований професіонал у цій сфері; для отримання сертифіката треба скласти три рівні, він на зразок кваліфікації MBA є «знаком якості» фахової підготовки у цілому світі.

Цьогоріч міжнародне змагання у галузі фінансового аналізу, яке організовує глобальна асоціація професіоналів CFA Institute, відбулося в Україні вшосте (у світі 16 раз) і зібрало 26 команд з 21 університету усієї України. Львівську політехніку представляли магістранти спеціальності «Менеджмент організацій і адміністрування» Петро Галюк (капітан команди), Ярина Дмитришин й Андрій Маргітич, і спеціальності «Менеджмент інноваційної діяльності» – Ольга Кошик та Олена Глянцева. У команду їх фактично об’єднала доцент кафедри менеджменту організацій Політехніки Тетяна Кулініч, яка читала у студентів англомовний курс з фінансового менеджменту. А на конкурсі вона була куратором команди від університету.

Треба попітніти

Цьогоріч конкурсанти мали підготувати фінансово-інвестиційний звіт (дослідження) для німецької компанії Bayer AG – спрогнозувати вартість акцій, проаналізувавши чинники зростання продажів, інвестиційні ризики тощо. Тут, як у спорті: для доброго результату потрібні тренування і трохи (гаразд, багато) фанатизму. Петро розповідає про труднощі:

– Підготовка, робота над звітом потребує дуже багато часу – десь по 6 годин тричі на тиждень. Треба було перечитати багато фахової літератури, ознайомитись із фінансово-аналітичними методами та міжнародними стандартами фінансової звітності, вивчити формули, з якими ми у Політехніці справи не мали. Викликом для нас була і робота в команді: у процесі роботи відбулася заміна одного учасника, а загалом ми зблизились, зрозуміли, кому і як комфортно працювати, і кожен виконував свою частину роботи. Певна складність була і з англійською, яка є робочою мовою конкурсу: це фахова англійська (фінансова аналітика), і звичайного розмовного рівня тут замало. Мені особисто було важко, хоч я паралельно ще навчаюся на перекладача.

Складність полягала і в тому, що Bayer – міжнародна компанія і працює в різних регіонах (порівняймо Америку й Африку), а також у кількох секторах, як фармація, продукція в галузі охорони здоров’я, засоби захисту рослин, біотехнології й високоякісні полімери. Тож студенти розділили «сфери відповідальності». До прикладу, Олена й Андрій аналізували сегмент Health Care. Студент говорить:

– Ми займалися дослідженням фармакологічних ринків, оцінкою компанії й прогнозування її доходу, розглядали світові тренди суспільного розвитку. За підказкою нашого ментора ми спробували застосувати раніше невідомі для нас способи оцінки компанії й розрахунку вартості акцій.

Опанувати нові аналітичні підходи студентам допомагали, а також активно консультували, а у моменти непевності – всіляко підтримували, куратор Тетяна Кулініч і ментор Олександр Гусєв, фахівець у галузі фінансово-інвестиційної аналітики. Результат двомісячної роботи – ґрунтовний звіт із додатками англійською мовою! Пройшовши у десятку, ІНЕМівці взялися за презентацію (про візуальну подачу подбала Ярина Дмитришин), яку у лютому й представили в Києві. Хвилювались, навіть у поїзді повторювали.

Саме змагання було напруженим: 10 хв. на виступ, поважне журі – експерти інвестиційної галузі – із серйозними запитаннями, конкуренти (зокрема з київських вишів) з «ідеальною англійською» і високим фаховим рівнем, згадує Оля Кошик. Перемогла, власне, команда КНЕУ ім. В. Гетьмана.

Є куди рухатись

– Конкурс CFA допомагає оцінити свій рівень і побачити, що є куди рухатись. Він дійсно є дуже складний, але абсолютно реальний – якщо готуватись, – резюмує капітан команди.

Готуватись – так, як у київських вишах, де розуміють, що участь у конкурсі CFA – великий іміджевий плюс студентів під конкурс навчають заздалегідь і цільово, а відбір у команду – дуже жорсткий. Тож «якщо хотіти перемогти, треба починати працювати мало не з першого курсу», наголошує Тетяна Кулініч. Політехніки – учасники конкурсу – готові поділитись із наступниками своїм досвідом – справді непересічним, який до того ж відкриває добрі професійні перспективи (роботодавці уважно приглядаються до конкурсантів, змальовують кар’єрні можливості). Все це мотивує і стимулює діяти. Так, зарядившись азартом на конкурсі CFA, дехто зі студентів ІНЕМ уже долучився до гри Boot Camp – 2016 від розробника ПЗ для фінансового аналізу Diamond FMS, де головним призом є місячне стажування у Нідерландах.

конкурс CFA Institute Research Challenge 2015–2016 конкурс CFA Institute Research Challenge 2015–2016