Випускниця кафедри органічної хімії одержала нагороду Американського олійного хімічного товариства

Кафедра органічної хімії Львівської політехніки
Зоряна Демчук

Зоряна Демчук, випускниця магістратури кафедри органічної хімії Львівської політехніки, у 2021 році одержала нагороду Industrial Oil Products Division Student Excellence Award від Американського олійного хімічного товариства (AOCS). На запрошення цього товариства Зоряна Демчук виступить з лекцією за результатами своєї роботи на щорічному науково-практичному симпозіумі 2021 AOCS Annual Meeting & Expo.

Дослідження Зоряни на тему «Сталий синтез мономерів та латексних полімерів, отриманих з відновлюваних рослинних олій» присвячено тому, як відновлювані ресурси можуть бути використані для створення нових латексних полімерів. Ця робота, проведена у співпраці науковців Національного університету «Львівська політехніка» та Державного університету Північної Дакоти, висвітлює актуальність синтезу полімерних матеріалів з рослинних олій, що має низку переваг над традиційними методами одержання латексів з продуктів нафтохімічної промисловості. Це зумовлено тим, що проблема вичерпання джерел нафтохімічної сировини набула світового рівня й ускладняється не лише економічними, але й екологічними та політичними чинниками. Присутність фрагментів рослинних олій у макромолекулах латексних полімерів надає їм гнучкості, збільшує гідрофобність латексних плівок та підвищує водостійкість. Такі матеріали можуть бути використані у виробництві водостійких полімерних покрить, пластифікаторів, фарб, адгезивів тощо.

Симпозіум 2021 AOCS Annual Meeting & Expo відбудеться 3–14 травня 2021 року. Це провідний міжнародний науково-діловий форум з питань жирів, олій, поверхнево-активних речовин, білків та суміжних матеріалів з потужною технічною програмою.

Зоряна у 2013 році з відзнакою закінчила навчання в Політехніці. У рамках Меморандуму порозуміння між Національним університетом «Львівська політехніка» та Державним університетом Північної Дакоти навчалась в аспірантурі на кафедрі покрить і полімерних матеріалів під керівництвом професор Андрія Воронова й торік успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії (Ph.D.). Зараз, пройшовши конкурсний відбір, Зоряна Демчук працює на посаді наукового співробітника у відділі хімічних наук у Національній лабораторії Оук-Ридж (США).