Підготовка до вступу та ЗНО

Гуртки Малої технічної академії

 

Доцент Інституту архітектури Юрій Лукомський: знахідка на площі Галицькій є справжнім науковим відкриттям

16 липня 2019, 09:11
За матеріалами агенції «Гал-інфо»

У центрі Львова на площі Галицькій, на місці демонтованого фонтану «Кульбаба», археологи «Рятівної археологічної служби» продовжують дослідження. Наразі науковці виявили відразу кілька цікавих об’єктів. Зокрема, давні мури, що є фундаментом костелу Воздвиження Чесного Хреста, спорудженого у 1539 році. Знахідка свідчить про те, що це була не маленька капличка, а великий костел.

Як розповів археолог, доцент кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Лукомський, знахідка є справжнім науковим відкриттям:

– Мури, які ми вважали за костел, виявились лише притвором до самої споруди. Сам костел виявився восьмигранної форми. На деяких гравюрах він так зображений, хоч на картах міста він позначений у дивній формі, схематично, або у вигляді квадрата. Насправді він є октогональної форми. На картах він показаний, як дерев’яний, але ми бачимо такі масивні фундаменти, які цілком могли б нести і муровану конструкцію. Треба придивитися ще до гравюр. Об’єкт дуже цікавий і має великі перспективи досліджень, бо тут вже виявлено багато поховань. Думаю, що вони нам щось розкажуть про функціонування цього костелу з 1530-х до 1800-х років.

Науковець також наголосив, що археологам відкрилося багато знахідок з культурних шарів, які є початковими на цій ділянці:

– Йдеться про другу половину ХІІІ – ХІV століття. Вже знайдено багато металу у вигляді цвяхів, пряжок, персня тощо.

Юрій Лукомський зазначив, що потрібно переглянути подальші плани на облаштування цієї території. Він наголосив, що це сакральне місце. Такі точки Львова, які колись фігурували на картах, а згодом були забуті і розібрані, мають бути відзнаковані на поверхні землі й нести просвітницьке навантаження:

– Думаю, що тут не варто робити розважальний заклад. Фонтан доцільно перенести на 10 метрів далі, а тут можна відзнакувати цей об’єкт із довідковим матеріалом. Це буде цілком гуманно і лише збагатить благоустрій цієї території.