Підготовчі курси (за програмою ЗНО)
Всеукраїнська олімпіада  Львівської політехніки
 

Політехнік Богдан Війтенко, що став у Бразилії гуру медитації: в Університеті відбувся показ фільму «Урок тиші»

30 листопада 2018, 15:11
Прес-служба Львівської політехніки

В актовій залі головного корпусу Львівської політехніки відбувся показ фільму бразильського режисера Чельсо Фонтао «Урок тиші». Стрічка розповідає про випускника Львівської політехніки, викладача провідних університетів світу, активного учасника визвольного руху Богдана Війтенка. Організували захід Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою й Інститут гуманітарних та соціальних наук університету.

Сьогодні Богдан Війтенко, людина, завдяки якій у світі знають про Україну, повернувся у стіни своєї alma mater завдяки проникливому документальному фільму, знятому бразильським режисером Чельсо Фонтао. Про це йшлося під час теплої та невимушеної бесіди між творцем стрічки та першим проректором університету професором Володимиром Павлишем, а також директором Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Іриною Ключковською.

На долю Богдана Війтенка випали трагічні роки Голодомору 1932–1933 років, а під час ІІ Світової війни – примусові роботи в окупованій Польщі, табір для біженців у Німеччині. Тут йому випала щаслива нагода познайомитися з тодішнім президентом Українського вільного університету, українським філософом Володимиром Шаяном. Саме ця зустріч відкрила для хіміка Богдана Війтенка дорогу до філософії. Згодом він вирушає у далеку Бразилію, котра стала йому домівкою і другою батьківщиною.

У цій найбільшій латиноамериканській країні професор Богдан Війтенко відомий передусім як ініціатор запровадження практики трансцендентної медитації в середніх школах. Він досліджував філософію індуїзму та санскриту, володів 14 іноземними мовами, викладав в провідних університетах Бразилії, Німеччини та Великобританії, був членом руху боротьби за незалежність України, а ще підписав важливий історичний документ – маніфест «Я звинувачую Сталіна», який було надіслано до Міжнародного суду ООН.

У Бразилії нині проживає понад 500 тисяч українців, які належать до найстаріших етнічних груп серед іммігрантів. Історики називають чотири хвилі переселенців з України, це були в основному вихідці із Галичини, Волині та Полісся. Богдан Війтенко вирушив сюди із четвертою хвилею, котра кількісно становила понад 200 тисяч осіб – колишніх «остарбайтерів», військовополонених, політичних біженців, які прибули тоді до штатів Парана і Сан-Паулу. У Бразилії живе і творить відома українська поетеса лауреат Шевченківської премії Віра Вовк, котра в останні роки неодноразово відвідувала Львівську політехніку.

Глядачі із великим зацікавленням переглянули цю документальну стрічку про великого українського патріота Богдана Війтенка.